I s anarchií jsme to dotáhli daleko
S kolegy z bývalého zaměstnání založil společnost MAPOR spol. s.r.o., která je členem sítě pojišťovacích makléřů RENOMIA NETWORK. Jejich společnost se opakovaně objevuje v anketě TOP 30 pojišťovacích makléřů. Je otcem dvou dívek, tento rok oslavil šedesátiny, žije na samotě u lesa a je velkým milovníkem golfu. O pojišťovnictví i soukromém životě jsme si povídali s Pavlem Končelem.
Pane Končele, Vaše společnost má tři jednatele, firmu jste zakládali společně?
Ano, MAPOR jsme zakládali společně před 22 lety. Tenkrát jsme byli zaměstnaní na různých pozicích v České pojišťovně a musím otevřeně říct, že jsme měli plné zuby korporátu s jeho neustálou změnou priorit, směrnic a pravidel. Byl jsem ostřílený pojišťovák s praxí od roku 1986 a špatně se mi mým lidem vysvětlovaly neustálé změny, a to především ty, s jejichž podobou jsem nebyl v souladu. Nakonec jsem se ztotožnil s myšlenkou, se kterou přišel Pavel Drab: „Už žádná pravidla korporátu“, a tak jsme se do toho i s Jardou Hrůzou pustili. Tedy nejdřív Jarda sám, a my až když jsme se vymanili z ČP.
Jak jste se stali členem RENOMIA NETWORK a co na spolupráci oceňujete?
Poté, co jsme založili MAPOR, nás oslovila tehdejší ředitelka RENOMIA NETWORK Klára Kodua. Síť RN byla na samém začátku a „námluvy“ nám trvaly poměrně dlouho. I přesto jsme jedni z prvních členů sítě. Tenkrát jsem to považoval za „svatbu z rozumu“. Závazek, partnerství, odpovědnost. Opět jsme trochu pocítili korporát. Ale vyšlo nám to, svatba se povedla.
Nejvíce na spolupráci s RENOMIA NETWORK oceňuji metodiku, podporu ve všech oblastech našeho byznysu i individuální přístup k našim potřebám a možnostem. Máme nadstandardní vztahy s vedením i zaměstnanci a toho si velice vážíme.
Jak máte rozdělené vedení společnosti? Je těžké dělat společná rozhodnutí?
Někdy je to pro nás nesmírně těžké :-) Rozhodujeme o všem společně. Většina vyhrává a ten, který nesouhlasí, musí sklopit uši a smířit se s tím. Důležité je, že následně táhneme za jeden provaz a při neúspěchu nepřipomínáme, že došlo na něčí slova.
Tolerance při takovémto způsobu řízení je velká a rozhodně nemá pozitivní vliv na výkon, strategii i vize. Ovšem nikde v naší branži, ba ani vůkol neznám tři společníky, kteří by tu káru táhli společně více než 22 let. Ve skutečnosti to mnoho kolegů obdivuje. A možná právě toto je naší vizí. Slušnost u nás, venku, u klientů i doma. Je docela fajn se moci podívat každému do očí a usínat s dobrým pocitem. Je to vlastně naše strategické řízení. Bez čísel, nervů a emocí. Ostatně si myslím, že ani v těch číslech nejsme zase tak špatní!
Nepovažujete za chybu, že nemáte žádnou strategii?
Na začátku jsem si to užíval, v korporátu toho bylo až moc, ale dnes vidím, že kdybychom strategii, cíle a plány měli, byla by naše společnost diametrálně jinde. Ale i s touto „anarchií“ jsme to dotáhli poměrně daleko
V roce 2022 byl MAPOR vyhlášen v anketě TOP 30 pojišťovacích makléřů. Jak to vnímáte a kam chcete společnost dále posouvat?
Jak jsem již zmínil, někdy si říkám, že jsme to dotáhli opravdu daleko na to, jak jsme firmu vlastně neřídili a řešili věci tak, jak přicházely. Co se našich vizí týká, pomalu připravujeme své děti na převzetí společnosti. Všechny děti se na jejím chodu již určitým způsobem podílejí. Pokud však mohu být upřímný, uvědomuji si, jak těžké je dohodnout se ve třech. Pakliže bychom jim firmu předali, obávám se, že by nebyly schopni navázat na míru tolerance svých otců...
Jak by podle Vás měla vypadat služba pojišťovacího makléře?
Vezmu to oklikou. Naše firma má vazby s klienty postavené na osobních vazbách. Jinak to vlastně ani neumíme. Říkám si, že bude-li klient s našimi službami spokojen, automaticky nás doporučí dál. Snažíme se dělat službu co nejlépe dovedeme. Doprovázíme klienta celým procesem, aktualizujeme jejich potřeby atd., a to si myslím, že by měl dělat dobrý pojišťovací makléř.
Pociťujete, že by lidé v ekonomicky složitějších dobách šetřili na pojištění?
V tuto chvíli si dovolím tvrdit, že zatím ne. Minimálně to není markantní. Naše společnost se příliš nezabývá retailovým pojištěním a v malých a středních firmách mají tyto výkyvy zpoždění. Něco podobného jsme zažili při krizi v roce 2008. Ta se v pojišťovnictví projevila až o cca dva roky později.
Já mám nyní obavy o zemědělce. Je doba, kdy jim nevycházejí finance a jsou nuceni prodávat své farmy velkým podnikům. Zde bychom krizi pocítili velice silně. Máme na zemědělství navázáno cca 40 % produkce, tudíž by se nás to značně týkalo. Regulace státu, výkupní ceny atd. by mohly mít pro zemědělce katastrofální následky. Pokud to ustojí letos a příští rok, tak odhaduji, že by to mělo být v pořádku.
Prý jste vášnivý golfista, proč jste si vybral právě tento sport? A máte nějaké další koníčky?
Dříve jsem hrál hlavně tenis. Spousta kamarádů přecházelo na golf, a tak mě to také pohltilo. Byla to obrovská výzva. Pak jsem to pochopil. Pokora. A začalo to. Pracoval jsem tehdy ještě v České pojišťovně na ředitelské pozici a měl jsem naivní představu, že když budu hrát golf, bude k nám byznys chodit sám :-). To bylo samozřejmě velmi vzdálené realitě. Tento sport je o vztazích a o byznys si tam člověk říct nemůže. Dnes mám už jinou vizi. Chtěl bych mít na golfu od práce klid.
Také rád jezdím na kole, na vodu, mám rád svoji zahradu spolu s mými slepicemi, ovcemi, psem a kočkou, o které se musím starat, a velmi rád cestuji.